Cannes Lions 2017’de Grand Prix alanlar

Her yıl düzenli olarak yapılan ve reklamcılık sektörünün enlerini ifade eden Cannes Lions 2017’de Grand Prix ödülü alanları Ece Boğa ile birlikte hazırladık.

  CYBER    THE BANK OF ALAND– ALAND INDEX / BALTIC SEA PROJECT

Baltık Denizi’ndeki kritik seviyedeki kirliliğin azaltılması için banka tarafından Baltic Sea Project isimli kurumsal sosyal sorumluluk projesi başlatıldı. Proje için sunulan kredi kartını kullanan müşterilere karbon ayak izini ölçen aylık dijital bir rapor gönderiliyor. Bu sayede Baltık Denizi’ndeki kirlilikle mücadele için farkındalık yaratılıyor.

  CYBER    MAILCHIMP – DID YOU MEAN MAILCHIMP?

Firmaların kendilerini tanıtması ve büyütmesi için dijital araçlar sunan MailChimp isimli firma, kendi bilinirliğini arttırmak amacıyla “MailChimp” ismine benzeyen farklı sektörlerde ürün ve hizmetler tasarlıyor. Ürünler ya da hizmetler ile karşılaşan kişiler Google üzerinden arama yaptıklarında “Did you mean MailChimp” sorusuyla karşılaşarak firmanın internet sitesine yönlendiriliyor.

  CYBER    TRANSPORT ACCIDENT COMMISSION VICTORIA – MEET GRAHAM

Avustralya’da yer alan sigorta şirketlerinin yaptığı ölüm ve benzeri içerikli reklamların sıklığı nedeniyle oluşan duyarsızlığı değiştirmek için tasarlanan Graham, insanların geçirebileceği tüm kazalara karşın hayatta kalabilmesi için gereken anatominin vücut bulmuş hali. Bu amaçla influencerlar ile iletişime geçilerek farkındalık yaratılıyor ve hızlı bir şekilde Graham’ın bilinirliği artıyor. Tüketicilerin bu tarz reklamlara karşı olan duyarsızlığının üstesinden geliniyor.

  CREATIVE EFFECTIVENESS    VAN GOGH’S BEDROOMS LET YOURSELF IN

Airbnb, Van Gogh’un yatak odası tablosunu müze içerisinde gerçeğe dönüştürerek ziyaret ve konaklama imkanı sunuyor. Proje 100’ü aşkın ülkede duyuluyor ve 200 binden fazla ziyaretçi alıyor.

  FILM    CHANNEL 4, BLINK PRODUCTIONS– WE’RE THE SUPERHUMANS

Rio 2016 Paralympics için “Yes I can” sloganıyla hazırlanan filmde, engellilerin spor dahil olmak üzere hayatın tüm alanlarında başarılı olabileceğine dikkat çekiyor.

  DESIGN    AP (THAILAND) PUBLIC COMPANY LIMITED. – THE UNUSUAL FOOTBALL FIELD

İnsanlar özgürce hareket edebilecekleri alanlardan yoksun kaldıklarında, bu ihtiyaçlarını gideremedikleri için toplumca kabul görmeyen davranış biçimlerine yöneliyor. AP isimli mimarlık şirketi kullanıma elverişsiz alanları futbol sahalarına dönüştürerek bu sorunun önüne geçmeyi amaçlıyor. Bu projeyle AP 132 ülkede gündem haline geliyor.

  DIRECT    BURGER KING – GOOGLE HOME OF THE WHOPPER

Burger King 15 saniyelik bir reklam filmiyle, Google Home uygulamasını kullanan insanlar ile etkileşime geçerek bu durumu fırsata dönüştürüyor.

  GLASS LION / PR    STATE STREET GLOBAL ADVISORS – FEARLESS GIRL

Dünya’da kadınların şirket yönetiminde yer alma oranının düşüklüğü nedeniyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların iş dünyasındaki liderlik rolünün artırılması için “Fearless Girl” isimli heykel Wall Street Meydanı’na yerleştiriliyor. Bir süre sonra geleneksel ve dijital medyada trendler arasına giren heykel, tüm kadınların ortak sembolü haline geliyor. Ayrıca heykelin kalıcı olması için change.org’da kampanya başlatılıyor.

  MEDIA    JET.COM – INNOVATING SAVING

Reklam kampanyalarının amacı para biriktirmenin yenilikçi yollarını bulup bu birikimleri müşteriye aktarmak ve kullanıcı sayısını artırmaktır. Bu süreçte, hiçbir harcama yapmadan dijital dünyada 7 milyonun üzerinde kullanıcıya erişiyor. “Super Bowl” etiketinde kelime benzerliğinden yararlanarak çok düşük bir sermaye ile Youtube’da ilk sıralarda yer alıyor.

  MOBILE    RECRUIT LIFESTYLE CO., LTD.– THE FAMILY WAY

Amazon, Japonya’da yaş ortalamasının yüksekliği nedeniyle insanları doğuma itecek bir uygulama tasarlıyor.

  OUTDOOR    TWITTER – HASHTAG CAMPAIGN

Twitter’ın Amerika’daki seçim gününde önemli sorunlara dikkat etmek amacıyla oluşturduğu outdoor reklamlar. Bu reklamlar ile Twitter kendisinin önde gelen haber kaynaklarından biri olduğunu gösteriyor.

  INNOVATION    IM SWEDISH DEVELOPMENT PARTNER – THE HUMANIUM METAL INITIATIVE

İllegal silahlanmanın yol açtığı suç ve şiddet oranının düşürülmesi için The Humanium Metal Initiative isimli kurumsal sosyal sorumluluk projesiyle illegal silahların yok edilerek metal üretilmesi ve böylelikle toplumlara destek olunması amaçlanıyor.Ayrıca bu proje uluslararası medya ve alanında uzman kişiler tarafından destekleniyor.

  PRINT AND PUBLISHING    BURGER KING– OREGON, PENSYLVANNIA, AVIANO

Burger King ızgara alevi özelliğine ilgi çekmek amacıyla güçlü görseller hazırlıyor.

  PRODUCT DESIGN    TIGO-UNE – PAYPHONE BANK

TIGO-UNE, şehirdeki ankesörlü telefonlara kurduğu PayPhone Bank sistemiyle , bankaların kar sağlayamadıkları için göz ardı ettiği düşük gelirli kişileri hedef kitle alıyor ve bankacılığa adım attırıyor. Bozuk paralarını biriktirmelerini, fatura ve ulaşım ücretlerini ödemelerini sağlıyor.

  PROMO AND ACTIVATION    BOOST YOUR VOICE– BOOST MOBILE

Boost Mobile iletişim şirketi seçim zamanları yaşanan zorluklar nedeniyle oy verme oranının düşük olduğu bölgelere çözüm getirmek için mağazaları oy kullanılabilecek alanlara dönüştürüyor.

  CREATIVE DATA    WHIRLPOOL – CARE COUNTS

2016 yılında yapılan araştırmanın sonucunda öğrencilerin temiz kıyafet sorunu nedeniyle okula gidemedikleri, bunun da işsizlik ve suç oranını arttırdığı öğreniliyor. Care Counts projesi hayata geçirilerek okullarda öğrencilerin çamaşır makinalarını kullanabilmeleri sağlanıyor. Proje süresince yapılan analizler sonucunda %90 oranında başarı elde ediliyor.

  GRAND PRIX FOR GOOD    MINISTRY OF PUBLIC HEALTH, ISLAMIC REPUBLIC OF AFGHANISTAN, McCANN HEALTH – IMMUNITY CHARM

Afganistan’da yeni doğanların bağışıklık sistemine yönelik yapılan aşıların bilgisinin kayıt altına alınabilmesi için bir bileklik tasarlanıyor. Bileklik sayesinde yeni doğanların ölüm oranlarının düşürülmesi amaçlanıyor.