İvan’ın Çocukluğu’na bir bakış

 “8 kişiyiz. Hiçbirimiz 19 yaşından büyük değil. Bir saat içinde kurşuna dizileceğiz. İntikamımızı alın.”

Film 1962 yılında Sovyet yönetmen Andrei Tarkovsky tarafından çekilmiştir. Tarkovsky’nin ilk uzun metrajlı filmi olan Ivan’ın çocukluğu yine Sovyet yazarı olan Vladimir Bogomolov’un 1957 yılında yazdığı İvan isimli kısa öyküden uyarlanmıştır. Tarkovsky filmin yarısı çekildikten sonra üstlenmiş, öyküyü yeniden okuyarak senaryoyu baştan yazmış ve filmi baştan çekmiştir.

Filmin çekildiği tarih ikinci dünya savaşının bittiği ve ardından soğuk savaşın yaşandığı yıllardır. Dönem itibariyle iki büyük güç olan Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasında mücadele “sıcak çatışmanın olmadığı” alanlarda devam etmektedir. Dönemin koşullarıyla incelediğimizde Sovyetler Birliği’nde üretilen filmlerde (Fall of Berlin (1949), The Cranes Are Flying (1957) gibi) Nazi işgaline karşı şanlı bir direniş ve Sovyetler Birliği’nin görkemli zaferi yer alsa da Tarkovsky bu filminde böyle bir yöntem yerine savaş koşullarında yaşayan 12 yaşındaki Ivan’ın yaşamını anlatmıştır. Bu anlamıyla uluslararası alanda The Golden Lion’da ödül alsa da film Sovyetler Birliği’nde kısa süre yayında kalmış ve siyasal anlamda tepkilerle karşılaşmıştır. Hatta ünlü yönetmen Tarkovsky Sovyetler Birliği’nden kovulmuştur.

Film eleştirel bir yaklaşım ile İvan’ın annesi ve kardeşinin naziler tarafından öldürüldüğünü söylese de hiçbir zaman bunu gösterme yoluna gitmez. Evet bu anlamıyla naziler kötü bir yerde durmaktadır fakat diğer taraftan da Sovyetler Birliği saflarında 12 yaşındaki bir çocuk, Ukrayna’da bir nehirin iki yanında yer alan savaş alanında, az sayıda insanın göze alabileceği zorlu bir görev olan keşif yapma görevine gönderilmektedir. Üstelik bir kez gittiği görevde yetişkinlerin bile geçemeyeceği düşünülen bir nehiri yüzerek geçmesine rağmen ikinci kez aynı göreve gönderilmekte ve filmin sonunda da kurşunlanarak ya da asılarak öldürülenler arasında ismi yer almaktadır.

Genel olarak savaş filmlerine baktığımızda sık kan görüntüleri, ölümcül silahlar ve bıçaklar, yoğun olarak şiddetin kullanıldığını biliyoruz. Tarkovsky’nin bu filminde ise bu tür öğelere yer vermediğini görüyoruz. Hatta savaş kahramanları bile diğer savaş filmlerinde olan iyi keskin nişancı, üstün tank kullanan kişi ya da her Sovyet romanında yer alan Pavel’in özelliklerinin aksine sıradan insanlardır. Bu türden öğelerin ya da kahramanların yer almamasına karşın filmin etkisi oldukça fazladır. En önemli sahnelerden biri olan İvan’ın askeri okula yerleştirilmeyi reddederek kaçışı ve o sırada yaşlı bir adamla karşılaşma sahnesidir. Bu sahnede ev tamamiyle yıkılmış olmasına ve ortada sadece bir kapı ve bir iki parça eşya kalmasına rağmen yaşlı adam naziler tarafından öldürülen eşini beklediğini ve onun geleceğini savunmaktadır. Savaşın yıkıcı etkisi ve bireyin üzerindeki yaptırımları Ivan’ın kamburunda, kemiklerinde ve zayıflığında; kilise duvarlarına yazılan “8 kişiyiz. Hiçbirimiz 19 yaşından büyük değil. Bir saat içinde kurşuna dizileceğiz. İntikamımızı alın.” yazısında hatta ve hatta kimi sahnelerin arından gözüken İsa-Meryem ikonalarında yer almaktadır.  Tarkovsky savaşın hangi amaçlar uğruna olursa olsun ne kadar kötü olduğunu tüm açıklığıyla ifade etmeye çalışmaktadır.

Film boyunca Tarkovsky, objektif ve öznel deneyim arasındaki sınırları bulanıklaştırmak için geleneksel bir teknik olarak aktörlerinin yüzlerinin yakın çekimlerini (özellikle de Ivan’ın son çekimleri) dikkat çekici biçimde kullanıyor.

Filmde benim açımdan en önemli olarak gördüğüm şey ise 12 yaşındaki bir çocuğun savaş nedeniyle asker-adam gibi davranması. Savaş ilk hedefini belirlemiş ve henüz 12 yaşında bir çocuk olan İvan’ın çocukluğunu öldürmüştür. Buna rağmen Ivan’da cesur ve intikam yemini etmiş bir çocuğun olgunluğu ve ciddiyeti olsa da, karakterin bir çocuk olduğunu hissettiren sahneler, en çok da Ivan’ın elinde silah varmış gibi oyun oynaması ve düşlere dalması, bu düşsel ortamda seyirciye bir gerçekçilik sunuyor. Başka bir açıdan baktığımızda ise filmde Ivan’ın yanındaki komutan da aslında daha çocuk yaşta olmasına rağmen Ivan’a dönerek “Savaş, çocuklara göre bir yer değil” diyor ve hemşire olan Masha’ya da “Savaş, erkeklerin işidir” diyerek sesleniyor.

Filmin içeriğine doğru yöneldiğimizde ise sürekli olarak düş ile gerçek arasında bağlantılar kurulduğunu görüyoruz. Bu anlamıyla filmdeki tarihsel sıra birinci rüya ile son rüya arasında kaybolmaktadır. Film boyunca dört rüya-düş kurulmakta; birincisinde İvan’ın annesiyle olan ilişkisi, temiz bir suyu kafasını kovaya daldırarak içişi yer alırken ikinci rüyasında ise bu kovayla annesiyle birlikte su çekerlerken yaşadığı kötü an gösterilmektedir. Ayrıca bu sahnede kahraman iki kez kullanılmaktadır. Bu anlamıyla Tarkovsky yaşananları bizlere parça olarak göstermeyi hedeflemektedir. Üçüncü rüyayı incelediğimizde ise kamyonun elinde aşırı yük, fırtınalı karanlık bir gökyüzündeki dramatik beyaz ağaçlar ve sahilde dökülen elmaları yiyen atlar ile sembolizmin kullanıldığını görüyoruz. Son rüyada ise Ivan’ın ölmüş olmasına ve doğal olarak hayal kuramayacak durumda olmasına rağmen sığ bir suda kız kardeşiyle birlikte koştuğunu görüyoruz. Film boyunca metaforik anlatımdan uzak durarak bizzat yaşananları tüm gerçekliğiyle öne sürülmek istense de bazı sahnelerde metafora başvurulduğunu; örneğin at ile hayatı temsil ettiğini fakat bu anıların tamamının savaş öncesi döneme ait anlar olduğunu Tarkovsky bizlere başarılı bir şekilde hissettiriyor.

Diğer taraftan film çekimlerinde yer yer kahramanın gözünden bakış açısıyla çekimler ile karşılaşılmaktadır. Bazı sahnelerde ormanda koşan Masha’nın gözünden Ormanı izlemekteyiz. Hızlı koşmalar, kameranın özellikle heyecan yaratan oynayışları… Her şeyi kuşatan orman, bir yandan tehdit edici, labirent benzeri bir görüntüye sahiptir. Filmde gölgelerin boyutu oyunculardan daha büyüktür.

Film ile ilgili Tarkovsky’e  neyi anlatmak istediği sorulduğunda “savaşa karşı bütün nefretimi anlatmak istiyorum.” demiştir. Filmin üzerinden geçen on bir senenin ardından ise Tarkovski İvan’ın Çocukluğundan on bir sene sonraki röportajında ilk filmi için, “Yönetmenin kendi zevkine ters düştüğü, ‘duygusal olarak’ daha güçlü olması gereken çok fazla sahne olması anlamında bana zayıf bir film gibi göründü. İnsan kendi diliyle konuşmalı. İvan’ın Çocukluğu, kendini ifade edeceğini pek bilmeyen, kendi dilini halâ bulmamış genç bir adamın imzasını taşıyor.”  cümlesini kullanmıştır.

Dünyanın en büyük savaşına tanıklık etmek bir yana dursun bizzat bu savaşı yaşamak, koşullarında büyümek ve bunu filme almak belki de Tarkovsky’i başarılı kılan unsurlardan biridir. Yoksa bir Amerikan ya da Avrupalı aynı şekilde İvan’ı anlatabilir miydi?